Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS-Classic saattelee Salibandyliigan MM-tauolle

 
TPS-Classic saattelee Salibandyliigan MM-tauolle

Maanantaina pelattava TPS-Classic saattelee Salibandyliigan MM-kisatauolle. Joukkueet lähtevät otteluun kovasti erilaisista asetelmista - siinä missä TPS:lle on takana neljä peräkkäistä tappiota, Classic on napannut kauden alusta 11 peräkkäistä voittoa. TPS-leirissä ottelua on odotettu kieli pitkällä, sillä Classicin päävalmentajana timantinkovaa työtä tehnyt Ray Backman siirtyi keväällä tamperelaisten leiriin pitkän TPS-rupeaman jälkeen. TPS:n Perttu Kytöhongan mukaan ottelussa on vain yksi suosikki.

- On ihan selvä juttu, että kaveri lähtee peliin isona suosikkina. Kausi on lähtenyt heillä positiivisissa merkeissä liikkeelle ja tuloksia on tullut vaikka Backe ei aina olekaan otteisiin ollut tyytyväinen. Kova, kova haaste.

Kitkerän makuinen jatkoaikatappio perjantaina Porissa ei ole saanut TPS-luotsia sirottelemaan tuhkaa päällensä.

- Alkukautta kun peilaa, tuossa on ehkä pari peliä ollut joissa olisi pisteet olleet otettavissa, mikäli olisimme pystyneet pitämään fokuksen oikeissa asioissa. Harmi tietenkin, mutta menneiden harmittelu ei tuo lisää pinnoja laariin. Olemme puhuneet joukkueelle hetkessä elämisestä. Näissä vaikeammissakin paikoissa on vain otettava tästä hetkestä kaikki irti, hengittää tätä hetkeä ja tehdä duunia tässä hetkessä parempaa tulevaisuutta varten. Valmistautua koko ajan voittamaan. Vaikeita asioita nuorille ja vähän vanhemmillekin miehille, mutta jos tämä olisi helppoa, mitä suotta edes vaivautuisi.

Backmanin Classic herättää Kytöhongassa kunnioitusta.

- Voin suoraan sanoa, että vaikka Classic paperilla näytti hyvältä jo ennen kauden alkua, en uskonut että Backe saa jengiä vielä tässä vaiheessa noin hyvään iskuun.

- Vaikka keskitymmekin ennen kaikkea omaan peliin, täytyy luonnollisesti ottaa huomioon kaverin pelaamisesta tiettyjä juttuja. Classicin pelissä on luonnollisesti "tepsiläisiä" juttuja, mutta on siellä paljon uuttakin ja toisaalta vanhoja classiclaisia vahvuuksia.

- Meidän pitää pystyä haastamaan kaveri pallollisena, vaikka se pirun vaikeaa onkin. Pelkästään puolustamalla emme tule pärjäämään. Pelirohkeus tulee olemaan tosi suuressa roolissa meidän kohdallamme. Kova juttu tappioita kokeneelle ryhmällemme, mutta luotan kykyihimme. Kyllä se Classic vielä häviää. Me lähdemme siitä, että näin käy jo huomenna.

TPS-Classic ma 29.11. klo 18.30, Caribia

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää