Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

SSV vei ensimmäisen näytöksen

 
SSV vei ensimmäisen näytöksen


Maalivahti Jussi Viitanen teki kolmannessa erässä kaikkensa pitääkseen Classicin mukana voittotaistelussa ensimmäisessä finaalissa. Lukuisat huipputorjunnat eivät tamperelaisia pelastaneet, vaan SSV vei kotikentällään Pasilassa voiton luvuin 9-6 (', 3-1, 4-5).

Classic oli kahden erän jälkeen häviöllä jo neljällä maalilla, eikä lopussa löytynyt kirivaihde enää tuonut vierasjoukkuetta kuin parhaimmillaan kahden maalin päähän. SSV oli suurimman osan peliajasta selvästi parempi.

- Ei saatu ihan sellaista sykettä pelin alkuun kuin mitä nämä pelit vaativat. Olisiko tämä ottelu tullut liian nopeasti välierien jälkeen? Classic-luotsi Pasi Peltola pohti.

- Mystistä on tämän kauden SSV-otteluissa ollut, että alussa tulee aina turpiin ja kolmas erä vasta pelataan hyvin. Tämä seikka on avainasemassa seuraavassa finaalissa, Passo jatkoi.

Finaalisarjan toinen näytös otellaan siis maanantaina. Pelipaikkana on tamperelaisille tuttu Kalevan salibandypyhättö, Tampere Areena, ja peli alkaa kello 18.30.

Lue myös:
Ottelupöytäkirja (salibandyliiga.fi)
Otteluraportti (scclassic.com)
Otteluraportti (ssv.fi)
SSV vahvempi Salibandyliigan finaaliavauksessa (salibandyliiga.fi)

SC Classicin tiedotteesta / UrheiluTampere.com

 


Takaisin edelliselle sivulle




Segerman, Saros ja Kahilaluoma jatkavat Kooveen riveissä

Segerman, Saros ja Kahilaluoma jatkavat Kooveen riveissä

Tampereen Koovee solmi kolme jatkosopimusta ensi kaudelle.

Lue lisää
Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi

Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi

Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi. Valmis sopimus kattaa myös kaksi tulevaa kautta.

Lue lisää
Kooveen naisten liigajoukkue vahvistuu

Kooveen naisten liigajoukkue vahvistuu

Kooveen liigajoukkueeseen liittyy Kaie Sinor. Nuori hyökkäähä siirtyy Tampereelle Lahdesta.

Lue lisää
TEHO Sport Suomen Cupin finaalit Tampereella

TEHO Sport Suomen Cupin finaalit Tampereella

TEHO Sport Suomen Cup huipentuu lauantaina 16.2. Tampere Areenalla. Naisten loppuottelussa kohtaavat EräViikingit ja PSS, kun taas miesten finaalissa iskevät yhteen Happee ja Classic.

Lue lisää
Classic jatkaa Kuitusen komennossa ja Eemeli Salinin jatkaa Familyssa

Classic jatkaa Kuitusen komennossa ja Eemeli Salinin jatkaa Familyssa

Classicin miesten valmennusvastuun täksi kaudeksi ottanut Samu Kuitunen jatkaa myös kauden 2019-20 päävalmentaja. Myös muu valmennustiimi Juha Jäntti ja Vesa-Matti Virtanen ovat tehneet jatkosopimukset.

Lue lisää
Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaajaksi on valittu yleisöäänestyksellä SPV:n hyökkääjä Jari Hankkio.

Lue lisää