Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

IC-Akatemia nuorten SM-sarjan lohkovoittoon

 
IC-Akatemia nuorten SM-sarjan lohkovoittoon


Kiireinen salibandyviikonloppu näkyi myös IC:n kokoonpanossa. Classicin liigajoukkueessa (pelit pe ja su) pelaavista oli kentällä vain maalivahti Eero Makkonen. Ilveksen edustusjoukkueen mukana Helsingissä 2-divisioonan nousukarsinnoissa oli myös iso joukko vakiokokoonpanon pelaajia. Tulevaisuuden kannalta ilahduttavaa oli se, että nuoremmista junioreista löytyi pelaajia paikkaamaan aukkoja. Kentällä nähtiin kaikkiaan kuusi ensikertalaista nuorten SM-sarjaottelussa. Muutaman kokeneemman pelaajan maltillisen ja taitavan pelin innoittamana myös nuoremmat C-92 ikäiset onnistuivat hyvin. Erinomaisen alun jälkeen IC:n vauhti hieman hiipui ja vastustaja pääsi paremmin mukaan kuvioihin. Tärkeimmät eli 2 pistettä jäivät kuitenkin selvästi Tampereelle.

IC A – LoSB 7–5 (6–1,1–2,0–2).

Lohkovoittajana IC pääsee valitsemaan puolivälierävastustajakseen itälohkon 3. (Josba) tai 4. (NST) sijoittuneen joukkueen. Pudotuspelit alkavat kotiottelulla, tarkka aika, paikka ja vastustaja kerrotaan kunhan ne selviävät.

IC-Akatemian tiedotteesta / UrheiluTampere.com


Takaisin edelliselle sivulle




Segerman, Saros ja Kahilaluoma jatkavat Kooveen riveissä

Segerman, Saros ja Kahilaluoma jatkavat Kooveen riveissä

Tampereen Koovee solmi kolme jatkosopimusta ensi kaudelle.

Lue lisää
Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi

Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi

Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi. Valmis sopimus kattaa myös kaksi tulevaa kautta.

Lue lisää
Kooveen naisten liigajoukkue vahvistuu

Kooveen naisten liigajoukkue vahvistuu

Kooveen liigajoukkueeseen liittyy Kaie Sinor. Nuori hyökkäähä siirtyy Tampereelle Lahdesta.

Lue lisää
TEHO Sport Suomen Cupin finaalit Tampereella

TEHO Sport Suomen Cupin finaalit Tampereella

TEHO Sport Suomen Cup huipentuu lauantaina 16.2. Tampere Areenalla. Naisten loppuottelussa kohtaavat EräViikingit ja PSS, kun taas miesten finaalissa iskevät yhteen Happee ja Classic.

Lue lisää
Classic jatkaa Kuitusen komennossa ja Eemeli Salinin jatkaa Familyssa

Classic jatkaa Kuitusen komennossa ja Eemeli Salinin jatkaa Familyssa

Classicin miesten valmennusvastuun täksi kaudeksi ottanut Samu Kuitunen jatkaa myös kauden 2019-20 päävalmentaja. Myös muu valmennustiimi Juha Jäntti ja Vesa-Matti Virtanen ovat tehneet jatkosopimukset.

Lue lisää
Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaajaksi on valittu yleisöäänestyksellä SPV:n hyökkääjä Jari Hankkio.

Lue lisää