Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ilves juotti karvasta kalkkia HPK:lle

 

Ilves juotti karvasta kalkkia HPK:lle


Tampereen Ilves aiheutti HPK:lle kauden kolmannen tappion jääkiekon naisten SM-sarjassa. Ilves oli Metritiski-areenassa pelatussa ottelussa parempi maalein 4-1 (1-1, 1-0, 2-0). HPK on tappion jälkeen sarjassa kolmantena pisteen kärki Ilvestä perässä.

Sunnuntaina ottelu alkoi hämeenlinnalaisittain iloisesti, sillä Fanny Jalonen siirsi kotijoukkueen johtoon ajassa 4.35. Syöttöpisteen Kerhon ottelun ainoaan maaliin merkautti Jutta Stoltenberg. Ilves tuli kuitenkin vielä saman erän aikana tasoihin kahden pelaajan ylivoimalla. Sanna Lankosaari ja Maija Hassinen saivat jäähyt, ja Heidi Pelttari tasoitti Jenna Suokon ja Johanna Koivulan syötöstä.

- Teimme ensimmäisessä erässä sovittuja juttuja ja peli oli erittäin hyvää. Pääsimme johtoon Fannyn loistavalla yksilösuorituksella. Loimme myös muita hyviä paikkoja, mutta viimeistely jäi tuhnuksi. Sitten otimme kaksi jäähyä, joita ei Ipaa vastaan saa ottaa ja peli oli tasan, kertasi HPK:n päävalmentaja Tuomo Nukari ensimmäistä erää.

Koivula iski Ilveksen voittomaalin toisen erän puolivälissä. Syöttöpisteen saivat Satu Niinimäki ja Kerhossa mestaruutta viime keväänä juhlinut Anne Tuomanen.

- Toisessa erässä taas päinvastoin unohdimme kaikki sovitut jutut. Hiihtelimme missä sattuu ja hävisimme kaikki kaksinkamppailut. Pysyimme silti pelissä elossa, Nukari jatkoi.

Kolmannessa erässä vierasjoukkue kaunisteli numeroita kahdella maalilla. Ensin Anni Rantanen osui Johanna Koivulan syötöstä ja lopulta Jenna Suokko viimeisteli 4-1-loppunumerot Heli Myllymäen syötöstä.

- Kolmannen erän alku näytti hyvältä, mutta puolenvälin jälkeen annoimme kaksi karmeata harhasyöttöä vastustajan lapaan omalla alueella ja takaa-ajo loppui siihen. Harmittavaa hävitä, sillä meillä oli enemmän maalipaikkoja kuin vastustajalla. Toisaalta jos maalipaikkoja ei syntyisi, olisi syytä olla enemmän huolissaan. Ainoa peli, jossa olemme sen tilaston hävinneet, oli Ilvestä vastaan Tampereella.

Maija Hassinen torjui Kerhon maalissa 33 kertaa. Viime kaudella Kerhon paitaa kantanut Vilma Vaattovaara oli kiekon edessä Ilveksen maalissa 39 kertaa.

HPK:n tiedotteesta / UrheiluHämeenlinna


Takaisin edelliselle sivulle


Hämeenlinnan Pallokerho ry - logo

HPK - 2011-2012 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kanadalaishyökkääjä Luke Henman Ilvekseen

Kanadalaishyökkääjä Luke Henman Ilvekseen

Ilves on tehnyt yksivuotisen sopimuksen 25-vuotiaan kanadalaishyökkääjä Luke Henmanin kanssa.

Lue lisää
Emil Sylvegård Tapparaan

Emil Sylvegård Tapparaan

Ruotsalainen Emil Sylvegård vahvistaa Tapparaa tulevalla kaudella. Lähes satakiloisen hyökkääjäkolossin sopimus on yksivuotinen.

Lue lisää
Pyrylle kolme Mestis-taustaista vahvistusta

Pyrylle kolme Mestis-taustaista vahvistusta

Pyry Hockey on solminut vuoden mittaiset pelaajasopimukset kolmen viime kaudella Mestiksessä pelanneen nuorukaisen kanssa. Topias Männikkö, Emil Kangasniemi ja Niko Himmanen pukevat punaista päälle kaudella 2025-2026.

Lue lisää
Tappara ja Pyry Hockey aloittavat yhteistyön

Tappara ja Pyry Hockey aloittavat yhteistyön

Pirkanmaan pelaajapolku vahvistuu – Tappara ja Pyry Hockey aloittavat yhteistyön, jonka ytimessä on nuorten pelaajien kehittäminen kohti Liigaa.

Lue lisää
Urheilujohtaja Timo Koskelalle jatkosopimus - Kari Kalto Ilveksen valmennusryhmään

Urheilujohtaja Timo Koskelalle jatkosopimus - Kari Kalto Ilveksen valmennusryhmään

Ilves-Hockey Oy on tehnyt kaudet 2025–2028 kattavan jatkosopimuksen urheilujohtaja Timo Koskelan kanssa. Kari Kalto liittyy seuran Liiga-joukkueen valmennusryhmään apuvalmentajaksi yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
John Nyberg jatkaa Ilveksessä kaksivuotisella sopimuksella

John Nyberg jatkaa Ilveksessä kaksivuotisella sopimuksella

Ilves ja ruotsalaispuolustaja John Nyberg ovat tehneet sopimuksen, joka kattaa kaudet 2025–2027.

Lue lisää