Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

SSV taisteli kauden avauspisteet

 

SSV taisteli kauden avauspisteet


SSV kaatoi Classicin kotihallissaan sunnuntaina numeroin 5-4

Viikingit lähti sunnuntaina hakemaan kauden avauspisteitä Tampereen Classicilta. Perjantain häviöstä sisuuntuneena saikin avattua kauden pistetilinsä, mutta helpolla se ei kuitenkaan irronnut.

Alkuseremioiden ja mestaruusviirin kattoon noston jälkeen ottelu saatiin käyntiin, mutta kotijoukkueella oli kuitenkin käynnistysvaikeuksia. Näin ollen Classic maalasikin jo ajassa 2.49 V-M Virtasen osuessa tolppien väliin. Tämän jälkeen SSV sai mahdollisuuden tasoittaa ylivoimalla Nico Salon istuessa jäähyllä. Mikael Järvi ja Juho Järvinen käyttivätkin tilaisuuden hyväkseen Jullen iskiessä tasoituksen. Ensimmäisen erän päätteeksi Classic pääsi vielä kahden maalin johtoon Petri Hakosen ja Ilkka Mäkipään maaleilla.

Toisessa erässä Classic kärsi kaksi jäähyä, mutta tilanne taululla ei niiden jälkeen muuttunut. Puolustusvoittoisen erän lopuksi Julle siirsi SSV:n maalin päähän illan toisella osumallaan.

Kolmannen erän alussa SSV kiri jo tasoihin, jälleen ylivoimalla ja tällä kertaa Mikael Järven toimesta. Pelin avautuessa oli Järvisen vuoro viimeistellä illan hattutemppu ja viedä Viikingit ottelussa ensimmäistä kertaa johtoon. Ilo ei kestänyt kuitenkaan pitkään, kun Janne Lamminen kuittasi jäähynsä ja toi Classicin tasoihin. Kotijoukkue halusi kuitenkin voittaa ja Järvi onnistuikin tehdä 5-4 voittomaalin ajassa 56.47. Niinpä pisteet jäivät Pasilaan ja yleisö oli saanut nauttia viihdyttävästä ottelusta.

Seuraavaksi SSV jää Salibandyliigasta vähäksi aikaa tauolle, ja katseet suuntautuvat Tshekeissä järjestettävään Champions Cupiin. Seuraava kotiottelu pelataan 22.10. Joensuun Josbaa vastaan.

SSV:n tiedotteesta / UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


Salibandyseura Viikingit ry - logo

SSV - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää