Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Erä murskasi Kooveen

 
Erä murskasi Kooveen

Miesten edustusjoukkueen vierasottelu Tapanilan Erää vastaan ei mennyt aivan vierasjoukkueen odotusten mukaisesti. Ottelu päättyi kotijoukkueen selvänumeroiseen 8-1 (2-0,3-0,3-1) voittoon. Koovee sai myös  harmaita hiuksia loukkaantumisosaston suhteen, kun Aki Hietanen ja Vesa Wettervik saivat vammoja jalkoihinsa eivätkä ole ainakaan sunnuntaina  pelikuntoisia.

Ensimmäinen erä oli Kooveen kannalta veilä kelvollista peliä, mutta paikoista ei onnistuttu tekemään maaleja ja vastaavasti taasen kotijoukkue teki omistaan. Koovee laukoi erässä 10 kertaa maalivahtia päin ja tolpatkin kolisivat, mutta maaleja ei saatu aikaiseksi. Erä teki kaksi ylivoimaalia, joista vastasivat Tuomas Iiskola ja Markus Bollström.

-Ensimmäisessä erässä viisikkopeli toimi vielä hyvin. Meillä oli paikkoja ja tolpatkin kolisivat muutamaan otteeseen, mutta jonkinasteista päättäväisyyttä puuttui tämän päivän otteista, kertoi päävalmentaja Arto Riihimäki ensimmäisen erän tapahtumista.

Toinen erä eteni kymmenen minuuttia maaleitta, mutta sitten Pekka Ahosen kaksi maalia ja Iiskolan illan toinen maali veivät kotijoukkueen jo 5-0 johtoon. Tämä siis tilanne kahden erän jälkeen ja Koovee oli jo pudotettu kelkasta.
Kolmatta erää ehdittiin kokea kahdeksan sekuntia, kun Kara Tilhe teki kavennuksen Veli-Matti Luukon syötöstä. Tämä jäi Kooveen ainokaiseksi osumaksi. Erä iski vielä kolme maalia Tom Strömstenin, Lauri Kapasen ja Pasi Laitilan toimesta. Loppulukemat siis 8-1 kotijoukkue Erälle.

-Putosimme toisessa erässä kotijoukkueen kyydistä ja kaksi viimeistä erää olivat Erän heiniä. Meiltä puuttui terävyys ja hävisimme paljon kaksinkamppailuja. Pelaajilla on ilmennyt orastavaa flunssaa. Tämä varmasti vaikutti pelaajien esitykseen. Jos flunssa-aalto iskee, niin on hyvä jos se iskee tämän maaottelutauon aikana. Joka tapauksessa kotijoukkue oli todella kova ja selkeästi parempi tänään, summasi Riihimäki ottelun kokonaiskuvaa.

Kooveen (Joel Siltanen) tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää