Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Nuorten vahva esiinmarssi - kolme pistettä vieraskentiltä

 
Nuorten vahva esiinmarssi - kolme pistettä vieraskentiltä

OLS:n vierasottelu viikonloppu sujui hienosti ja joukkue nappasi reissultaan 3 pistettä, kuitenkin suhteellisen kovilta länsilohkossa sijoilla 3. ja 5. olleilta joukkueilta.

Lauantaina OLS pelasi Tampereella hyvän ja ehjän ottelun, jota leimasi vahva nuorten pelaajien esiinmarssi. Avauserä oli OLS:lta vielä heikko kapteeni Niko Kvistin nopeasta avausmaalista huolimatta. Ilves sai runsaasti vastahyökkäyksiä, mutta OLS:n onneksi numerot säilyivät tasaisina. Ilveksen 1-1- tasoitus syntyi rangaistuslaukauksesta 12.minuutilla. 

Toisesta erän alussa Eetu Pättiniemi vei Ilveksen ensimmäisen ja viimeisen kerran ottelussa johtoon, sillä 21.-53. peliminuuttien välissä kenttää hallitsi OLS tehtaillen 7 seuraavaa maalia. OLS-rynnistyksessä kirkkaimpiin valoihin nousivat maalintekijöinä 21-vuotias kapteeni Kvist, 17-vuotias Otso Tornberg (3 maalia!!!), 18-vuotiaat Ville Turula ja Tatu Kiipeli, sekä 16-vuotias ensimmäisen edustusjoukkueen ottelun pelannut Petro Rautio.

Rautio onnistui kautta aikain nuorimpana

16 vuoden, 5 kuukauden ja 9 päivän ikäinen, vuonna 1994 syntynyt Rautio teki ottelussa OLS-historiaa ollen kautta aikain nuorin OLS:n edustusjoukkueessa pelannut pelaaja ja samalla myös nuorin maalintekijä. Aikaisemman ennätyksen haltija oli myös 16-vuotiaana Salibandyliigassa maalinteossa onnistunut Jyrki Holopainen.   

Ottelun loppupuolella Ilveksen Jaakko Jyrkkä sai törkeästä polvitaklauksestaan 5 minuutin jäähyn, jona aikana Harri Naumanen ja Kimmo Väänänen lisäsivät OLS:n maalimäärän täyteen kymppiin. OLS-maalissa onnistui hienosti Erkki Pasanen, joka oli edellispäivänä perjantaina loistanut myös VR:n SM-turnauksessa tylsyttäen veturimiesten ja konduktöörien maalintekohaaveet. Pasanen piti Ilveksen melkein kaksi erää maaleitta päättyi ottelu numeroihin 2-10.

Sunnuntaina OLS kohtasi Turussa FBC:n. Ottelun avauserän vei OLS Ville Turulan maalin turvin numeroin 0-1. Toisessa erässä FBC Turku tasoitti rangaistuslaukauksesta 1-1:een, mutta tämän jälkeen OLS:lla oli etsikkoaikansa ratkaista ottelu. Villet Oksa ja Turula vievät OLS:n 1-3 -johtoon ja paikkoja 1-4:een oli, mutta kun maali jäi tekemättä iski FBC Turku tärkeän 2-3 -kavennuksen.      

Päätöserässä OLS:n liike ei ollut aivan tottua ja FBC Turku pääsi rankaisemaan vastahyökkäyksistä ja OLS:n virheistä kolmesti. Kimmo Väänäsen ja lopulta Turulan hattrickin täydentäneen maalin turvin ottelu eteni jatkoajalle. NST-kotiottelun tapaan OLS:lle tuomittiin jatkoajalla käsittämättömällä tavalla jäähy FBC -pelaajan teatraalisen hypyn jälkeen. OLS kuitenkin kesti alivoimapelin ja sai itsekin aikaan vielä muutaman maukkaan paikan, mutta ottelu päättyi kuitenkin pistejakoon tuloksella 5-5.

1.divisioonan itälohkon asetelmat muuttuivat viikonlopun aikana kihelmöivän jännittäviksi, sillä sarjajohtaja NST hävisi molemmat ottelunsa länsilohkon joukkueille (M-Team, FoSu) ja samaan aikaan SC Kaneetti otti voitoistaan neljä pistettä. OLS, SC Kaneetti ja NST ovat nyt kaikki 17 pisteessä ja sarjajohdossa on maalieron turvin OLS.

OLS:n tiedotteesta / UrheiluOulu


Takaisin edelliselle sivulle


Oulun Luistinseura ry - logo

OLS - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää