Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Koovee haki pisteet Joensuusta

 
Koovee haki pisteet Joensuusta

Miesten edustusjoukkueen vierasmatka Joensuuhun päättyi ennakoidun hyvin ja joukkue otti rutinoituneen 3-6 (0-2,1-0,2-4) voiton kotijoukkue Josbasta. Voitto nosti Kooveen neljänneksi sarjataulukossa vaikkakin tasapisteissä olevalla Tapanilan Erällä on yksi ottelu vähemmän pelattuna. Lauantainen "kaato" oli Suomen cup mukaanlukien jo kolmas voitto putkeen ja antaa hyvät lähtökohdat kaksi viikkoa kestävälle ottelutauolle.

Erinomaisesti esiintynyt Janne Lamminen aloitti maalinteon ottelussa, kun pelikellosta oli ehtinyt kulua 5.15. Hyvä laukaus suoraan syötöstä, jonka tarjoili pakkipari Lauri Hannelius. Koovee teki ensimmäisessä erässä myös toisen maalin, kun joukkueen sisäistä pistepörssiä johtava Marko Lahtinen pääsi karkaamaan Josban puolustukselta ja sivalsi pallon varmasti takakulmaan. Tässä maalissa vapauttavan syötön antoi Lamminen. Ensimmäinen erä siis Kooveelle lukemin 0-2.

-Ensimmäisessä erä oli löysähköä peliä ja pääsimme kohtuullisen helposti 0-2 johtoasemaan, kertoi Kooveen päävalmentaja Arto Riihimäki ensimmäisen erän tunnelmista.

Toiseen erää Josba kuitenkin sisuuntui ja nosti karvaustaan selkeästi korkeammalle. Kooveen peli ei ollut parasta mahdollista, mutta Josba onnistui vierasjoukkueen onneksi rokottamaan vain kertaalleen, kun ajassa 24.16 Tommi Puustinen laukoi pallon Kooveen maalille ja Joona Gröhn iski irtopallon sisään. Viimeiseen erään lähdettiin siis kutkuttavasta 1-2 tilanteesta.

Koovee pelasi loppuun asti omalla tasollaan

Ex-Kooveelainen Aapo Mutanen aloitti kolmannen erän maalinteon, kun aikaa oli ehtinyt kulua ainoastaan 13 sekuntia. Peli siis 2-2 ja lähes koko kolmas erä oli vielä pelattavana. Vierasjoukkue ei tästä kuitenkaan lannistunut vaan kaksi minuuttia myöhemmin Veli-Matti Luukko voitti ensin pallon kaksinkamppailusta ja ampui hyvältä laukaisusektorilta tarkasti lukemiksi 2-3. Josba pääsi vielä ikäänkuin varkain peliin mukaan, kun Tatu Eronen pääsi yllättämään vierasjoukkueen maalivahdin pienestä kulmasta 14 sekuntia myöhemmin. Koovee pelasi kuitenkin hyvin ottelun lopun ja ajassa 46.27 Tomas Sladky varasti pallon Josban puolustajalta ja tarjoili Lahtiselle tyhjän maalin josta mies ei erehtynyt. Kymmenen minuuttia myöhemmin Lamminen-Hannelius parivaljakko oli jälleen pahanteossa. Tällä kertaa Hannelius toimitti pallon verkkoon kollegansa syötöstä. Josba haki tasoitusta vielä ilman maalivahtia, mutta kokenut veijari Lasse Salminen karkasi vielä Sladkyn syötöstä läpi viimeistellen 3-6 loppulukemat.

-Kolmas erä oli meiltä hyvää peruspeliä. Vaikka Josba iski muutaman "pomppumaalin", niin meillä ei ollut missään vaiheessa hätää eikä tuntunut siltä että häviäisimme ottelua. Pelasimme loppuun asti kolmella ketjulla ja uskoimme omaan tekemiseemme, kertaili Riihimäki ottelun viimeistä erää.

Kooveen viisikkopeli on mennyt viime aikoina selkeästi eteenpäin ja varsinkin joukkueen leveä ja tasainen materiaali näkyy otteissa. Joukkueella on selkeästi kaksi ketjua, jotka pystyvät  tekemään maaleja ja ratkomaan otteluita sekä yksi erittäin tärkeä ketju, joka tekee paljon töitä ja pitää oman pään tilkittynä otteluissa. Lisäksi puolustus- ja maalivahtipeli on hyvällä mallilla, koska viimeisessä kolmessa ottelussa on omiin mennyt ainoastaan kolme per ottelu. Ottelun hahmoista ja joukkueen yleisilmeestä Riihimäki totesi seuraavaa:

-Pakkipari Lamminen-Hannelius esiintyi erinomaisesti. Kolmosketjua on pakko mainostaa, koska heille ei ole mennyt kolmessa viimeisessä ottelussa yhtään maalia omiin. Nuori Nico Andersson on nostanut omaa profiiliaan tarvittavalle tasolle.  Ykkösketjun pelissä näkyi hieman Valtteri Sainion poisjäänti. Koko joukkueelta melko rutinoitunut suoritus. Ei älyttömän hyvä, mutta ei missään tapauksessa huonokaan. Tärkeää on kuitenkin, että myös rutinoituneella esityksellä voitetaan. Tärkeää on myös se, että hitailla hyökkäyksillä meille ei tehdä juurikaan maaleja, eli viisikkopuolustus toimii hyvin.

Kooveella alkoi siis jo aiemmin mainittu kahden viikon tauko otteluista ja joukkue kohtaa seuraavaksi FBT Porin vierasottelussa 13.11.. Miten Koovee aikoo käyttää kahden viikon taukonsa?

-Treenaamme todella kovaa. Fyysinen puoli on edelleen tärkeä. Kausi on pitkä ja tavoitteet siintävät keväässä, eli ihan alustavien suunnitelmien mukaisesti, vakuutti päävalmentaja Riihimäki.

Kooveen (Joel Siltanen) tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää