Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Naisten edustuksen paikallispeli: Vaikea, vaikeampi...

 
Naisten edustuksen paikallispeli: Vaikea, vaikeampi...

Lauantain kolmen paikallispelin päivän päättää naisten liigajoukkueiden kohtaaminen, jossa Koovee on lähes mahdottoman tehtävän edessä kolminkertaista mestaria vastaan. Harjoitusottelussa juuri ennen kauden alkua naisten edustus sai tuta Classicin hyökkäysvoiman murskalukemin 9-0. Mahdotonta mestarisuosikin lyöminen ei sentään ole, mutta se vaatii sisua, malttia ja kykyä viimeistellä vastaiskut hyvällä prosentilla.

Classic pelasi edellisen ottelunsa Euroopan cupissa, jossa mitalit jäivät niukasti saamatta. Liigakausi alkoi murskavoitolla TPS:stä, mutta toisessa ottelussa Erä III onnistui yllättämään Classicin kotikentällään. Naisten edustuksella on puolestaan takana cupin kolmannen kierroksen peli, jossa 1-divisioonan AFC toki kaatui, mutta suoritus olisi voinut olla parempikin.

Lauantaina vastaan asettuu monta tuttua pelaajaa, joilla on hurjasti yksilötaitoa ja itseluottamus kohdallaan, pienistä takaiskuista huolimatta. Mutta Koovee ei tule antamaan mitään ilmaiseksi. Osoituksena paikallispelien oikukkaasta luonteesta on kooveelaisten veret seisauttava jatkoaikavoitto viime kauden ensimmäisessä kohtaamisessa. Se on ainakin varmaa, että kentällä on luvassa suuria tunteita ja kovaa kamppailua.

Perkonmäki: Kyykkimistä ja vastaiskupeliä

Paineet ovat Classicin niskassa, sillä ylivoimaista vastusta vastaan Kooveella on vain voitettavaa. Päävalmentaja Jani Perkonmäki tunnustaa vastustajan huikean yksilötaidon, mutta ei suostu antautumaan suoralta kädeltä.
- Meillä on mahdollisuus, jos pystymme tiiviiseen karvaus- ja puolustuspeliin ja saamme sitä kautta pakotettua kaverin pelaamaan palloa kentän pitkittäissuuntaan. Kyykkimistä ja vastaiskupeliä on varmasti luvassa.

Vaikka Classicin kokoonpanon tutkiminen voi saada heikkohermoisemman vastustajan menettämään yöunensa, on Kooveellakin omat aseensa vastaiskuihin. Näissä paikoissa esimerkiksi Minna Uotilan ja Tiina Lehdon  taistelutahto ja viimeistelytaito voivat olla kultaakin kalliimpia. Entä missä vireessä on Classicista Kooveehen vaihtanut nuori Tiia Leppänen?
- Tämä on yksi niistä peleistä, joissa meidän avainpelaajamme saavat todella näyttää mitä osaavat. Kaiken täytyy muutenkin mennä aivan nappiin, jotta pisteitä voisi matkaan lähteä, Perkonmäki ennakoi.

Maalivahtipeli on tietenkin myös isossa roolissa, varsinkin Kooveen maalilla. Kauden avausottelussa TPS:ää vastaan Classic laukoi huikeat 55 kertaa kohti maalia, mutta Erä III:a vastaan vetoja tilastoitiin ainoastaan 18. Toistuuko tässä TPS- vai Erä III -pelin kuviot, se nähdään sitten lauantai-iltana.

Naisten liigaottelu on päivän viimeinen paikallispeli Tampere Areenassa. Päivän aloittavat A-pojat, miehet pelaavat kello 16 ja naiset kello 18.30. Miesten peli alkaa vain kaksi ja puoli tuntia aikaisemmin, joten siirtymä ottelusta toiseen on todella tiivis.

Kooveen (Kimmo Pitkänen) tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2010-2011 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää