Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Hyvävireinen G-Koovee haastaa mestarisuosikin

 
Hyvävireinen G-Koovee haastaa mestarisuosikin


EuroFloorball Cupista pronssia napannut SSV saapuu maanantai-iltana G-Kooveen vieraaksi Tampereelle. Pelaamistaan neljästä liigaottelusta mestarisuosikki SSV on voittanut kaksi ja hävinnyt kaksi.

G-Kooveen avausvoitto irtosi viikko sitten Jyväskylästä, missä joukkue kaatoi Happeen. Hyvä vire jatkui viime perjantaina, jolloin G-Koovee eteni Suomen cupin neljännesvälieriin kaatamalla SPV:n Tampereella lukemin 6-4.

G-Kooveen otteet voitokkaissa peleissä olivat lupaavia. Joukkue pelasi rohkeasti omilla vahvuuksillaan ja halusi voittaa. Päävalmentaja Mika Myllyniemen mielestä pelaajat ovat koko ajan pystyneet nostamaan tasoaan, ja voitot ovat antaneet lisää luottoa omaan pelityyliin.

– SPV-pelissä pystyimme pitämään palloa ja kääntämään pelin suuntaa. Olimme fyysisiä ja pystyimme näyttäviinkin syöttökombinaatioihin. Oli jo aika hyvännäköistä peliä, Myllyniemi toteaa.

G-Kooveen valmennusjohdossa ollaan tyytyväisiä joukkueen piristyneeseen peli-ilmeeseen ja oikeanlaisen fyysisyyden löytymiseen. Rohkeaa ja vauhdikasta pelaamista sekä ennakkoluulottomia ratkaisuja todella tarvitaan maanantaina, kun vastassa on kivikova SSV.

– SSV:tä vastaan kaiken pitää natsata ja tossun pitää liikkua koko ajan. Amatöörilajin yksittäisessä ottelussa kaikki on mahdollista, päävalmentaja Myllyniemi muistuttaa.

G-Koovee – SSV maanantaina 20.10. klo 18.30 Tampere Areenalla.

G-Kooveen tiedotteesta / UrheiluTampere.com


Takaisin edelliselle sivulle




Segerman, Saros ja Kahilaluoma jatkavat Kooveen riveissä

Segerman, Saros ja Kahilaluoma jatkavat Kooveen riveissä

Tampereen Koovee solmi kolme jatkosopimusta ensi kaudelle.

Lue lisää
Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi

Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi

Nico Salo palaa Classicin riveihin välittömästi. Valmis sopimus kattaa myös kaksi tulevaa kautta.

Lue lisää
Kooveen naisten liigajoukkue vahvistuu

Kooveen naisten liigajoukkue vahvistuu

Kooveen liigajoukkueeseen liittyy Kaie Sinor. Nuori hyökkäähä siirtyy Tampereelle Lahdesta.

Lue lisää
TEHO Sport Suomen Cupin finaalit Tampereella

TEHO Sport Suomen Cupin finaalit Tampereella

TEHO Sport Suomen Cup huipentuu lauantaina 16.2. Tampere Areenalla. Naisten loppuottelussa kohtaavat EräViikingit ja PSS, kun taas miesten finaalissa iskevät yhteen Happee ja Classic.

Lue lisää
Classic jatkaa Kuitusen komennossa ja Eemeli Salinin jatkaa Familyssa

Classic jatkaa Kuitusen komennossa ja Eemeli Salinin jatkaa Familyssa

Classicin miesten valmennusvastuun täksi kaudeksi ottanut Samu Kuitunen jatkaa myös kauden 2019-20 päävalmentaja. Myös muu valmennustiimi Juha Jäntti ja Vesa-Matti Virtanen ovat tehneet jatkosopimukset.

Lue lisää
Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Jari Hankkio on Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaaja

Salibandyliigan syyskuun Loiste-pelaajaksi on valittu yleisöäänestyksellä SPV:n hyökkääjä Jari Hankkio.

Lue lisää