Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Quinn Hancock jättää Tapparan lokakuussa

 
Quinn Hancock jättää Tapparan lokakuussa

Tapparan keskushyökkääjä Quinn Hancock siirtyy ruotsalaisseura Södertälje SK:hon lokakuun aikana. Kanadalaisella oli Tapparan kanssa sopimus ensi kaudesta, mutta pelaaja ja seurat ovat yhteisesti sopineet, että Hancock aloittaa kautensa Tapparassa ja siirtyy myöhemmin Ruotsiin.

– Hancock on ollut runkopelaajiamme edelliskausilla, joten hänestä luopuminen oli vaikeaa. Meillä on kuitenkin tulossa lahjakkaita nuoria pelaajia, joille tehdyn ratkaisun myötä tulee lisää tilaa kokoonpanoon. Kaikki osapuolet ovat tyytyväisiä sopimukseen, Tapparan toimitusjohtaja Mikko Leinonen vakuuttaa.

Tapparalla on edelleen tarjota sentteriosastolle mm. Janne Ojanen, Arsi Piispanen, Jori Lehterä, Juha Kiilholma ja Jonas Enlund, jotka kaikki ovat pelanneet viime kaudella myös keskushyökkääjänä.

Hancock on pelannut Tapparassa kaksi kautta. Viime kaudella hän teki 14+22=36 tehopistettä ja sitä aiemmalla kaudella 9+33=42 pistettä. Tapparan lisäksi Hancock on pelannut Suomessa yhden kauden Jokereissa ja kaksi kautta Lukossa.
 
Tapparan tiedotteesta / UrheiluTampere.com


Takaisin edelliselle sivulle




Kari Jalonen päättää valmentajauransa

Kari Jalonen päättää valmentajauransa

Fredrik Norrena on nimetty Tapparan päävalmentajaksi loppukauden kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
Markus Niemeläinen Tapparaan

Markus Niemeläinen Tapparaan

Tappara on tehnyt isokokoisen puolustajan kanssa kevääseen 2028 ulottuvan sopimuksen.

Lue lisää
Ranskalaishyökkääjä Dylan Fabre siirtyy Tapparaan

Ranskalaishyökkääjä Dylan Fabre siirtyy Tapparaan

Tappara on tehnyt kevääseen 2028 asti ulottuvan pelaajasopimuksen hyökkääjä Dylan Fabren kanssa. 25-vuotias ranskalainen on pelannut kolme edellistä kautta Porin Ässissä, ja päättynyt kausi oli hänen tähänastisen Liiga-uransa tehokkain.

Lue lisää
Kanadalaishyökkääjä Luke Henman Ilvekseen

Kanadalaishyökkääjä Luke Henman Ilvekseen

Ilves on tehnyt yksivuotisen sopimuksen 25-vuotiaan kanadalaishyökkääjä Luke Henmanin kanssa.

Lue lisää
Emil Sylvegård Tapparaan

Emil Sylvegård Tapparaan

Ruotsalainen Emil Sylvegård vahvistaa Tapparaa tulevalla kaudella. Lähes satakiloisen hyökkääjäkolossin sopimus on yksivuotinen.

Lue lisää
Pyrylle kolme Mestis-taustaista vahvistusta

Pyrylle kolme Mestis-taustaista vahvistusta

Pyry Hockey on solminut vuoden mittaiset pelaajasopimukset kolmen viime kaudella Mestiksessä pelanneen nuorukaisen kanssa. Topias Männikkö, Emil Kangasniemi ja Niko Himmanen pukevat punaista päälle kaudella 2025-2026.

Lue lisää