Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ilveksen päävalmentaja vaihtuu – Kari Heikkilä ottaa vetovastuun

Ilveksen päävalmentaja vaihtuu – Kari Heikkilä ottaa vetovastuun

 

Ilves on päättänyt vaihtaa päävalmentajaa. Tuomas Tuokkolan työvelvoite loppuu heti, ja uusi päävalmentaja Kari Heikkilä aloittaa työssään tänään.

– Meidän oli reagoitava huonoihin tuloksiin, jotka ovat jatkuneet jo pidempään. Viimeisistä kahdestatoista pelistä olemme voittaneet vain yhden. Olemme lähes kaikissa peleissä taistelleet voitosta loppusekunneille asti, mutta pisteitä ei ole kertynyt. On monta asiaa, jotka ovat toteutuneet tämänkin kauden aikana – muun muassa moni pelaaja on ottanut kehitysaskelia eteenpäin. Kuitenkin tärkein mittari on sarjataulukko, ja se ohjaa kaikkea toimintaamme. Olemme pyrkineet löytämään pelaajarintamalla vahvistuksia, mutta siinä emme ole onnistuneet. Muutos tarvittiin nyt. Tiedämme, että päävalmentajan vaihto tuo energiaa ja erilaista näkemystä joukkueeseen. Uskomme edelleen mahdollisuuksiimme päästä pudotuspeleihin, sillä muuten tällaista muutosta ei olisi tehty. Emme usko uuden päävalmentajan olevan sateentekijä, sillä pelaajat sen sateen tekevät, jos joku. Ratkaisu tehtiin, jotta autamme pelaajia näkemään, kokemaan ja tekemään asioita uuden päävalmentajan ajatusten kautta, kommentoi Ilveksen urheilujohtaja Juha Pajuoja.

– Kiitämme Tuomas Tuokkolaa Ilveksen eteen tehdystä työstä. Hän teki ison työmäärän ja intohimolla. Valitettavasti sekään ei nyt riittänyt. Toivotamme hänelle onnea jatkoon.

Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi tulee loppukauden mittaisella sopimuksella Kari Heikkilä. Heikkilä valmensi Oulun Kärpät Suomen mestaruuteen kaudella 2003-04, jolloin hänet palkittiin myös vuoden valmentajana. Suomessa hän on valmentanut myös HPK:ta, Sportia ja Bluesia. Viime vuosina Heikkilä on toiminut KHL:ssä Lokomotiv Jaroslavlin, Metallurg Magnitogorskin, Dinamo Minskin, Neftehimik Nizhnekamskin ja Dinamo Riian päävalmentajana. Kaudella 2011-12 hän toimi myös Valko-Venäjän maajoukkueen päävalmentajana. Pelaajaurallaan Heikkilälle kertyi Ilves-paidassa lähes 300 pääsarjaottelua.

– Kari Heikkilä on erittäin kokenut valmentaja. Hänellä on paljon kokemusta viime vuosilta valmentamisesta ulkomailla. Sen lisäksi hän on valmentanut Liigassa Kärppiä, HPK:ta ja Bluesia. Tarvitsimme kokeneen valmentajan, joka on ollut painetilanteissa, sillä tilanteemme ei ole helppo. Hän oli heti kiinnostunut tulemaan auttamaan kasvattajaseuraansa, kun asiasta kysyimme. Hän aloittaa työnsä keskiviikkona, ja ensimmäisen kerran näemme hänet pelitilanteessa perjantaina HIFK-Ilves-pelissä ja kotiyleisön edessä lauantaina Ilves-TPS-pelissä. Muu valmennusryhmä jatkaa entisessä kokoonpanossaan, kertoo Pajuoja.

Ilveksen tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle



KariHeikkilä

Kari Heikkilä

10.7.1960
Tiedot

TuomasTuokkola

Tuomas Tuokkola

20.1.1976 Alavus
Tiedot


Jonathan Andersson Tapparaan

Jonathan Andersson Tapparaan

Ruotsalaispuolustaja Jonathan Andersson siirtyy Tapparaan loppukauden ja ensi kauden kattavalla sopimuksella. 31-vuotias Andersson on kiekkoillut koko tähänastisen uransa kotimaassaan.

Lue lisää
Mike O’Leary palaa Ilvekseen loppukaudeksi

Mike O’Leary palaa Ilvekseen loppukaudeksi

Viime kaudella Ilveksessä seitsemän runkosarjaottelua ja viisi playoffs-ottelua pelannut kanadalaishyökkääjä Mike O’Leary, 27, palaa seuraan loppukauden kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
John Nybergin vuokrasopimusta jatkettu tammikuun loppuun

John Nybergin vuokrasopimusta jatkettu tammikuun loppuun

Ilves ja HV71 ovat sopineet ruotsalaispuolustaja John Nybergin vuokrasopimuksen jatkamisesta tammikuun loppuun asti. Sopimukseen sisältyy edelleen Ilveksen optio pelaajan vuokraamisesta myös loppukaudeksi.

Lue lisää
Ilveksen Adam Najman sivussa terveyshuolien vuoksi

Ilveksen Adam Najman sivussa terveyshuolien vuoksi

Ilveksen t¹ekkihyökkääjä Adam Najman, 23, on sivussa joukkueen toiminnasta määrittelemättömän ajan terveyshuolien vuoksi.

Lue lisää
SHL-joukkue Oskarshamnin pitkäaikainen kapteeni Tapparaan

SHL-joukkue Oskarshamnin pitkäaikainen kapteeni Tapparaan

Tappara on tehnyt loppukauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Jonas Engströmin kanssa.

Lue lisää
Mario Kempe Tapparaan

Mario Kempe Tapparaan

Ruotsalaishyökkääjä omaa kokemusta maailman kovimmista kiekkosarjoista.

Lue lisää