Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Classicin kammettava käsijarru pois päältä keskiviikoksi

 
Classicin kammettava käsijarru pois päältä keskiviikoksi

SPV johtaa sarjaa 2-0

Classic ei ole vuosikausiin jäänyt maaleitta miesten liigaottelussa, mutta maanantaina Seinäjoella maaliputki katkesi kiusalliseen saumaan. SPV löi tuhatpäisen kotiyleisönsä edessä Classicin 5-0 (1-0, 1-0, 3-0) ja pääsee keskiviikkona Tampereella yrittämään välieräsarjan katkaisemista 2-0-johtoasemasta.

Runkosarjavoittaja Classicin ja neljänneksi rankatun SPV:n välinen sarja on toistaiseksi ollut tarkkaa ja kyttäilevää peliä, ja Classicin valmentaja Ray Backman myönsikin odottaneensa aktiivisempaa vastustajaa. Tähän saakka himmailu on toiminut pohjalaisten eduksi.

Ratkaisu
Vähämaalisessa sarjassa yksittäisillä virheillä on ratkaiseva merkitys. Maanantaina noita virheitä teki vain Classic. Mikko Kohosen 1-0-maali syntyi Classicin hämmästyttävästä vaihtovirheestä SPV:n hyökkäyspään kulmalyönnin aikaan ja Janne Hulmin ylivoimalla sivaltamaa 2-0-osumaa edelsi Jussi Lehtisen tarpeeton estämisjäähy.

Päätöserässä Classic pääsi kyllä luomaan painetta SPV:n loistavan maalivahdin Jarno Ihmeen eteen, mutta maalit teki kotijoukkue. Henri Myllymäen 3-0 syntyi vain hetki Classicin ylivoiman päättymisen jälkeen.

Lopussa tulisieluisen Teemu Häkkisen sisällä kuohahti maalineduskahakassa, ja mies riehaantui repimään itselleen jäähymerkintöjä 5+20 minuutin edestä.

Kommentti
Backman oli äärimmäisen pettynyt joukkueensa heiveröisen esityksen jälkeen, mutta herätteli jo Älkää kuopatko meitä vielä -mentaliteettia.
- Tähän mennessä on vedetty vähän käsijarru päällä. En ehkä ole onnistunut valmistamaan joukkuetta riittävän hyvin näihin peleihin. Uskon, että keskiviikon kotipeliin saadaan kokonaan uuden näköinen joukkue. Tässä vaiheessa meillä ei ole enää kuin voitettavaa, Backman sanoi.

Classic lähtee kääntämään käsistä lipumaan lähtenyttä SPV-välieräsarjaa ympäri keskiviikkona Tampere Areenalla kello 18.30 alkaen.

Classicin tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Salibandy Club Classic - logo

Classic - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


Ray Backman

23.7.1974
Tiedot

Teemu Häkkinen

28.12.1980
Tiedot


Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää