Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS:n naiset taistelee sarjapaikasta - viisi peliä, viisi pistettä

 
TPS:n naiset taistelee sarjapaikasta - viisi peliä, viisi pistettä

Naisten edustusjoukkueella on viisi peliä aikaa kerätä riittävästi pisteitä sarjapaikan säilyttämiseksi. Viisi pistettä riittää, mutta edellytyksenä on samalla, että SB Vantaa ei kerää enempää pisteitä.

Naisten salibandyliigassa on ollut kahden viikon maaottelutauko, joka on osunut Tepsiläisten kannalta hyvään saumaan. Muutama pelaaja on ollut tyttöjen maajoukkueen mukana, mutta muuten joukkue on treenannut terveystilanteen sallimissa rajoissa.

Viidestä jäljellä olevasta ottelusta neljä on vierasotteluita, ja yksi kotiottelu NST:a vastaan. Vieraissa TPS kohtaa kolme päävastustajaansa eli tulevana sunnuntaina Kooveen ja viikon päästä SB Vantaan. Myöhemmin helmikuussa vastassa on vielä Indians ja viimeisenä maaliskuun alussa Erä III.

" Tuntuu, että tähdet ovat kohdallamme, koska olemme pelanneet paremmin vieraissa, ja vastassa on vain vähän edellämme olevia joukkueita. Enää täytyy saada oma tekeminen piirun verran paremmaksi, niin pystymme haastamaan kenet tahansa viidestä vastustajasta." Kommentoi valmentaja Markus Lahti loppukauden sarjaohjelmaa.

Tulevana sunnuntaina TPS kohtaa vieraissa Kooveen, joka on ensimmäinen mittari näyttämään joukkueen tahtotilan. Kauden ensimmäisessä kohtaamisessa Koovee oli Turussa parempi lukemin 3-6. Tamperelaisten ratkaisijoina häärivät kuitenkin turkulaiset, kun Reetta Käpylä (2+0), Milla Ranne (1+0) ja Jonna Rousku (1+0) ahkeroivat hyökkäyspäässä. TPS kaatui toisen erän alussa sattuneeseen mustaan minuuttiin, jonka aikana Koovee tasoitti ja meni ohi, saaden pelin "taikasauvan" itselleen.

"Turussa pelataan tänä keväänä playoffien sijasta sarjapaikasta, joka toivottavasti sytyttää jokaisen taistelemaan kunniasta. Joukkue on nuori, ja vaikeudet on käännettävä omaksi vahvuudeksi. Se riittää, että pelaamme itsemme yleisön sydämiin ja saamme katsojat viihtymään. Silloin olemme yritteliäitä, rohkeita, taistelevia, iloisia, itsevarmoja ja näytönhaluisia" filosofoi Lahti.

Kauden ensimmäisessä kohtaamisessa TPS:n vahvimpia olivat veikkauksen hopeisella mitalilla palkittu Erika Manninen ja kaksi maalia viimeistellyt Laura Rantanen (2+1). Pisteille pääsivät myös Linda Emelianov (1+0) ja Outi Mäkelä (0+1).

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2010-2011 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää