Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Naisten cup-pelit alkoivat ja loppuivat

 
Naisten cup-pelit alkoivat ja loppuivat

Kooveen naisten Suomen cupin avaus ja samalla päätös pelattiin Lahdessa. Parin tunnin bussissa istumisen jälkeen Koovee päästettiin tutustumaan mäkihyppykaupungin urheilutalon sokkeloisiin katakombeihin. Tilat oli ilmeisesti suunniteltu pygmeille, sillä varsinkin valmentaja Randelin joutui painelemaan käytävillä kaksinkerroin. Sokkelosta löydettiin vielä takaisin pelikentälle ja pukukoppikin vaihtui kentän tuntumaan, joten peli voitiin aloittaa. Tai oltaisiin voitu, jos liitosta olisi muistettu tilata erotuomarit paikalle. Jostain lähistöltä paikalle maaniteltiin kaksin kappalein tuomitsijoita ja peli saatiin käyntiin. Vapaalla kun tuomarit virallisesti olivat, niin linjakin oli varsin salliva, ja pienen kentän parkettipelistä tuli varsin raikkaat törmäilytalkoot.

Ottelun alku oli odottelun seurauksena seesteisen sekavaa, mutta muutaman minuutin ihmettelyn jälkeen peli pääsi vauhtiin. Koovee karkasi kahden maalin johtoon Viivi Virtasen ja Teija Riihimäen maaleilla. Kotijoukkue kavensi avaussession loppupuolella, kun kooveelaiset unohtivat ottaa pallon mukaansa omassa päässä. Avauserä tasaisen puurtamisen jälkeen 2-1 vieraille.

Kakkoserään Sbandy tuli vieläkin raivokkaammin, ja vierailijoilta ensimmäiset kymmenen minuuttia olivat kauden kehnointa peliä. Palloa hukattiin urakalla ja puolustuspäässä hukkuivat vastustajat. Yhden läpiajon ja parin maalinedustalla ilman estelyjä suoritetun pomppupallon sisäänkauhomisen jälkeen johto olikin kääntynyt 4-2-tappioasemaksi. Ottelun viimeinen maali nähtiin jo toisen erän loppupuolella - korvaukseksi se oli sentään sitäkin näyttävämpi. Sentterin tontilla peliä tyylikkäästi pyörittäneelle Kutilalle tarjoiltiin kelpo syöttö paraatipaikalle pariin metriin. Tästä vähän hätäisempi pelaaja olisi jo saattanut vetää, mutta Jenni pyöräytti pallon näyttävällä veivillä takatolpalla päivystäneelle Salolle. Johannalla oli aikaa ottaa pallo haltuun, suoristaa pelisukat ja vipata pallo tyhjiin.

Kolmannessa erässä vierailijoiden peli alkoi löytää uomiaan, mutta maalit jäivät tekemättä. Osasyynä maalittomuuteen oli joka tilanteen loppuun asti taistellut kotijoukkue ja viimeisenä lukkona useammankin huipputorjunnan napsinut maalivahti Tanja Pietilä. Kotijoukkueen estelyistä huolimatta paikkoja oli riittävästi pelin hoitamiseen, mutta pallo päätyi hyvistäkin paikoista usein yli ja/tai ohi maalin. Maalipuutkin tuli testattua huolella, niihin pallo kilahteli yhteensä kuudesti pelin aikana. Koovee cupista laulukuoroon ja vahvasti esiintynyt Sbandy pääsee hakemaan paikkaa neljän sakkiin kotipelissä SB Naantalia vastaan.

Kooveen tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2009-2010 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classicin miehet pienin muutoksin uuteen kauteen - Olli Laine Familyyn

Classic lähtee tulevaan kauteen 2025–2026 varsin pienin muutoksin. Uutena vahvistuksena joukkueeseen liittyy kokenut Olli Laine, 29, Turun palloseurasta.

Lue lisää
Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Tappara hankki Spiral-hallin Kaukajärveltä

Kauppa mahdollistaa Tapparan juniorijoukkueiden sekä Liiga-joukkueen harjoitus- ja toimintaolosuhteiden kehittämisen sekä salivuorojen vuokrausliiketoiminnan.

Lue lisää
Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Paluumuuttaja Näätälaumaan - Kim Hyrkkönen vahvistaa keskikaistaa

Kim Hyrkkönen siirtyy Nokian KrP:n riveihin Jyväskylästä. Happeen riveissä viime kaudella 31 ottelua pelannut Hyrkkönen palaa näin takaisin Nokialle yhden Jyväskylässä vietetyn kauden jälkeen.

Lue lisää
Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Aki Karjalainen saapuu lakeuksilta Näätiin

Nokian KrP:n miesten edustusjoukkue jatkaa uusien pelaajien julkaisemisen, kun maalivahti Aki Karjalainen siirtyy Näätäpaitaan Nurmon Jymystä.

Lue lisää
Iiro Rantaniemi KrP:hen

Iiro Rantaniemi KrP:hen

Nokian KrP:n miesten F-liigajoukkue jatkaa sopimusjulkistuksiaan kohti kautta 2025-2026, kun menneellä kaudella Oulun Luistinseuran ykkösmaalivahdin viittaa kantanut Iiro Rantaniemi siirtyy Nokialle.

Lue lisää
Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Härmä ja Lämsä Näätien valmennukseen

Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan.

Lue lisää