Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Tapparalle kolme jatkosopimusta

 
Tapparalle kolme jatkosopimusta


SM-liigassa kolmanneksi sijoittunut Tappara on tehnyt jatkosopimuksen kolmen tuoreen pronssimitalistin kanssa. Kirvesrinnoissa jatkavat maalivahti Mika Lehto sekä puolustajat Janne Grönvall ja Jussi Halme.

SM-liigan maalivahdeista kautta aikojen eniten nollapelejä (36 kpl) pelannut Mika Lehto on pelannut Tapparassa jo kuusi kautta ja jatkaa joukkueessa ainakin seuraavat kaksi kautta. Kuluneella kaudella Lehto torjui ykkösvahtina 45 runkosarjaottelussa ja kaikissa 11 playoff- ottelussa.

12 kauden Tappara-veteraani Janne Grönvall ja toisen kautensa kirvesrinnoissa pelannut Jussi Halme puolustivat loppukauden pakkiparina. Grönvall teki runkosarjan aikana tehot 2+15=17 ja pudotuspeleissä 2+2=4 lisää. Halmeen vastaavat lukemat olivat 1+12=13 ja 0+2=2. Hyvä mittari puolustavan roolin pakkiparille on plusmiinustilasto, jossa kumpikin piti saldonsa komeasti plussan puolella. Pudotuspeleissä Halmeen +9 oli koko joukkueen paras lukema.

Grönvallin sopimus on yhden vuoden mittainen ja Halmeen kolmevuotinen.

Tappara/Tamhockeyn tiedotteesta / UrheiluTampere.com


Takaisin edelliselle sivulle




Tomi Sallisen sopimukselle jatkoa

Tomi Sallisen sopimukselle jatkoa

​Tappara ja Tomi Sallinen ovat sopineet pelaajasopimuksen jatkosta, hyökkääjä pelaa Tapparassa 28. marraskuuta asti.

Lue lisää
Rauhalalle kahden kauden jatkosopimus Tapparaan

Rauhalalle kahden kauden jatkosopimus Tapparaan

Tappara ja hyökkääjä Otto Rauhala ovat tehneet kahden kauden mittaisen jatkosopimuksen. Tämän myötä joukkueen kapteeni nähdään kirvesrinnoissa kevääseen 2029 asti.

Lue lisää
Tommi Kivistö Tapparaan kahden kuukauden sopimuksella

Tommi Kivistö Tapparaan kahden kuukauden sopimuksella

Tappara on tehnyt kahden kuukauden pelaajasopimuksen puolustaja Tommi Kivistön kanssa. Sopimus sisältää option loppukaudesta.

Lue lisää
Kari Jalonen päättää valmentajauransa

Kari Jalonen päättää valmentajauransa

Fredrik Norrena on nimetty Tapparan päävalmentajaksi loppukauden kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
Markus Niemeläinen Tapparaan

Markus Niemeläinen Tapparaan

Tappara on tehnyt isokokoisen puolustajan kanssa kevääseen 2028 ulottuvan sopimuksen.

Lue lisää
Ranskalaishyökkääjä Dylan Fabre siirtyy Tapparaan

Ranskalaishyökkääjä Dylan Fabre siirtyy Tapparaan

Tappara on tehnyt kevääseen 2028 asti ulottuvan pelaajasopimuksen hyökkääjä Dylan Fabren kanssa. 25-vuotias ranskalainen on pelannut kolme edellistä kautta Porin Ässissä, ja päättynyt kausi oli hänen tähänastisen Liiga-uransa tehokkain.

Lue lisää