Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kaksi uutta vahvistusta Tapparaan

 
Kaksi uutta vahvistusta Tapparaan

Tappara on vahvistanut tulevien kausien miehistöään hyökkääjä Miikka Männiköllä ja maalivahti Juha Metsolalla. Kumpikin pelasi viime kaudella SM-liigaa HPK:n joukkueessa.

32-vuotias Männikkö on Tapparan kasvatti, joka pelasi ensimmäiset liigaottelunsa kirvesrinnoissa jo vuonna 1998. Yli 400 ottelun ja 200 tehopisteen liigauralle mahtuu pelejä myös JYPissä, Bluesissa, Ilveksessä ja viimeksi HPK:ssa. Kuluneella kaudella Männikkö teki tehot 9+13=22 pelaamissaan 46 ottelussa.

- Miikka tuo meille kokemusta ja kätisyytensäkin puolesta lisää vaihtoehtoja muun muassa ylivoimapeliin. Tapparan oma kasvatti, urheilullinen tyyppi, hyvä luistelija, juuri sellainen pelaajatyyppi, joita olemme ryhmään halunneet, sanoo Tapparan päävalmentaja Sami Hirvonen.

Juha Metsola on 22-vuotias maalivahti, joka tällä kaudella torjui HPK:n paidassa kuusi ottelua ja lainamiehenä Ilveksessä kaksi ottelua. Hänen torjuntaprosenttinsa näissä kahdeksassa ottelussa oli 93,94, mikä oli korkein koko liigassa. Päästettyjen maalien keskiarvo 1,72 oli sekin maalivahtien eliittiä heti JYPin kaksikon jälkeen.

- Juha on ollut Kerhossa loistavan Teemu Lassilan varjossa pari vuotta, mutta aina pelaamaan päästessään ollut erinomainen. Meillä on ensi kaudellakin todella hyvä maalivahtikaksikko, Hirvonen vakuuttaa.

Tapparan maalivahtivalmentaja Petri Tuononen tuntee Metsolan jo juniorimaajoukkueajoilta, joissa tämä kaksissa MM-kisoissa pelasi Harri Säterin maalivahtiparina ja jopa ohitti kollegansa nokkimisjärjestyksessä.

- Juhalla on hyvä maalivahtitekniikka, hän sijoittuu, liikkuu ja lukee peliä hyvin. Kahdelta viime kaudelta ei ole paljoa pelattuja pelejä, mutta hän on harjoitellut hyvin ja kehittyy edelleen. Niemisen Jani saa hänestä hyvän haastajan, luonnehtii maalivahtivalmentaja Tuononen.

Metsolan sopimus Tapparan kanssa on kolmevuotinen ja Männikön kaksivuotinen.

Tapparan tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Tampereen Tappara - logo

Tappara - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Ruben Rafkinin sopimus purettu

Ruben Rafkinin sopimus purettu

Tapparan ja Ruben Rafkinin välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä.

Lue lisää
Erik Borg jatkaa Ilveksessä kaudella 2025–2026

Erik Borg jatkaa Ilveksessä kaudella 2025–2026

Ilves ja ruotsalaishyökkääjä Erik Borg ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen.

Lue lisää
Jonathan Andersson Tapparaan

Jonathan Andersson Tapparaan

Ruotsalaispuolustaja Jonathan Andersson siirtyy Tapparaan loppukauden ja ensi kauden kattavalla sopimuksella. 31-vuotias Andersson on kiekkoillut koko tähänastisen uransa kotimaassaan.

Lue lisää
Mike O’Leary palaa Ilvekseen loppukaudeksi

Mike O’Leary palaa Ilvekseen loppukaudeksi

Viime kaudella Ilveksessä seitsemän runkosarjaottelua ja viisi playoffs-ottelua pelannut kanadalaishyökkääjä Mike O’Leary, 27, palaa seuraan loppukauden kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
John Nybergin vuokrasopimusta jatkettu tammikuun loppuun

John Nybergin vuokrasopimusta jatkettu tammikuun loppuun

Ilves ja HV71 ovat sopineet ruotsalaispuolustaja John Nybergin vuokrasopimuksen jatkamisesta tammikuun loppuun asti. Sopimukseen sisältyy edelleen Ilveksen optio pelaajan vuokraamisesta myös loppukaudeksi.

Lue lisää
Ilveksen Adam Najman sivussa terveyshuolien vuoksi

Ilveksen Adam Najman sivussa terveyshuolien vuoksi

Ilveksen t¹ekkihyökkääjä Adam Najman, 23, on sivussa joukkueen toiminnasta määrittelemättömän ajan terveyshuolien vuoksi.

Lue lisää